Mýdlové vločky

220  / kg


≈ 6.1 kg

Vločky z pracího mýdla (takového toho s jelenem). Pro všechny druhy i barvy prádla. Praní ve 40°C a více, je jim dobře v teplé vodě a blahem se rozpouštějí. Do ručních pracích lázní i do pračky. Nejskvělejší však jsou pro výrobu domácího pracího prášku či slizu.

Jedná se o zmýdlovatěný tuk. Tento produkt není veganský. Je vyroben z loje jakožto odpadního produktu při výrobě masa.

Neobsahují palmový olej. Vhodný i pro alergiky.

Jak používat

Pro ruční praní použijeme 1 vrchovatou lžíci (cca 5 gramů) vloček na zhruba 10ti litrovou prací lázeň.

Pokud chceme s mýdlovými vločkami prát v pračce, nejprve je rozpustíme v teplé vodě a pak přidáme k prádlu přímo do bubnu. Na 4-5 kilo prádla použijeme 2 vrchovaté lžíce (zhruba 10 gramů) vloček při měkké vodě.

Při tvrdé vodě doporučujeme přidat změkčovač vody, jelikož v tvrdé vodě má mýdlo sníženou účinnost. Sráží se s minerálními látkami obsaženými ve vodě. Sraženiny se usazují v textilu a způsobují jeho tvrdnutí a zašednutí.

Místo aviváže a k neutralizaci a vypláchnutí zbytků mýdla z prádla použijte ke každému praní máchadlo. Lze si ho i doma vyrobit z kyseliny citronové či octa.

Skvrny opatrně předepereme žlučovým mýdlem. Plošně zaneřáděné prádlo necháme odmočit: rozpustíme 1-2 lžíce perkarbonátu v tak teplé vodě, jak dané prádlo snese, prádlo necháme namočené nejlépe přes noc.

DOMÁCÍ VÝROBA PRACÍCH PRÁŠKŮ

Doma si můžete sami vyrobit svůj prací prášek nebo gel na praní tzv. Mýdlový sliz. Jedná se o ekologický, účinný a velmi levný prostředek na praní veškerého prádla. Jeho výroba je snadná a rychlá, kór máme-li k dispozici předdělané vločky a nemusíme si sami strouhat mýdlo. POZOR ale, v tvrdé vodě je praní s mýdlovým slizem problematické – mýdlo se v ní sráží. Dochází k výraznému šednutí prádla, které je způsobeno sraženým mýdlem i nečistotami usazenými v textilu. Proto doporučujeme spolu se slizem používat i máchadlo.

Mýdlový sliz

Potřebujeme: 175 g mýdlových vloček nebo nastrouhaného olivového mýdla (veganská varianta), 150 g práškové prací sody (rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a dezinfikuje), vodu a velkou nádobu - zavírací.

Vločky nasypeme do kyblíku s asi litrem horké vody, mícháme a rozpouštíme. Přidáme sodu, mícháme a také necháme rozpustit. Celý kyblík dolijeme horkou vodou do 10 litrů. Vody může být více i méně, sliz je pak řidší nebo hustší, podle čehož upravujeme dávkování. Po vychladnutí má gelovou až pudinkovou konzistenci.

Sliz dávkujeme přímo do bubnu pračky, zhruba 250 mililitrů na jedno praní. Dávka závisí na koncentraci slizu, tvrdosti vody a stupni znečištění prádla. Prvních pár praní je potřeba trochu experimentovat a zkoušet.

Prací prášek

Smícháme sodu na praní s mýdlovými vločkami v poměru 4:1 (např. 400 gramů sody a 100 gramů mýdla). Pečlivě a opatrně mísíme, dáváme pozor, abychom se nenadýchali sody. Prášek zavřeme do kbelíku s víkem nebo patentní sklenice, jinak vysychá. Dávkování přizpůsobíme velikosti pračky a množství prádla. Doporučujeme 2 až 3 lžíce na 5 až 6 kg prádla. Pokud budete mít na tmavém prádle po vyprání bílé šmouhance, příště uberte dávkování. Pro praní bílého prádla a jako prevenci zašednutí přidáme lžíci perkarbonátu.

Upozornění

Uchovávejte mimo dosah dětí.

Další informace

Klasické mýdlo se vyrábí z tuku (mastné kyseliny), ke kterému se přidá zásada (hydroxid sodný nebo draselný), aby došlo k tzv. saponifikaci - zmýdlovatění. Mýdlo snižuje povrchové napětí vody a tím pomáhá rozpouštět nečistoty.

Proč Tierra Verde nabízí mýdlo obsahující látku živočišného původu?

Lůj je odpad ze současné produkce masa, který by jinak zůstal nevyužitý. Mýdla z loje jsou cenově dostupná pro každého a přitom lehce biologicky odbouratelná. Pro Tierru verde jsou z těchto důvodů akceptovatelnější než mýdla vyrobená z palmového oleje nebo GMO rostlin.

Jak nakupovat

Na sypkou drogerii si vemte krabičku či zavařovací sklenici, kterou doma najdete a která je dobře uzaviratelná. Dají se použít například i velké plastové kbelíky od mléčných výrobků či marmelád. Nejlepší je používat původní obaly od drogerie a ty si u nás nechávat znovu naplnit, nedojde tak k záměně. Pokud nepoužíváte původní obal, určitě ho dobře označte či popište fixem (máme na to fixy i přímo na prodejně), abyste si zboží nespletli s potravinou! Doporučujeme také nepoužívat obaly přímo označené jako potravina, kterou jsou zvyklé používat samy děti.
Mýdlové vločky možno nasypat i do jakéhokoli sáčku.
Nezapomeňte si vzít vlastní obal, jeho váhu umíme při vážení vynulovat, platíte jen za čistou váhu zboží. Pro případ nouze máme k dispozici na bezplatné zapůjčení vymyté sklenice ze skleničkové banky – darované od zákazníků.

Zboží dostáváme v 15 kg plechových kbelících. Vracíme je dodavateli ke znovupoužití.

Složení

> 30 % mýdlo (sodné soli mastných kyselin - bez palmového oleje), < 5 % vonné látky (obsahuje d-limonene, benzyl salicilate, citronellol, geraniol), křemičitan sodný, chlorid sodný, hydroxid sodný.

Dodavatel/výrobce: TIERRA VERDE s.r.o., Brno

Vyrobeno v: ČR