Káva Etiopie Nekemte Dulli

1100  / kg


Bohužel, nemáme skladem :(

Výběrová pralesní káva přátelská k ptactvu. Zrála přirozeně ve stínu stromů, které dávají domov stovkám druhů opeřenců. V báječné kvalitě, bez pesticidů. Zaručuje zdravé pracovní prostředí pro místní farmáře. S certifikátem Bird Friendly®.

Chutná po citronu, medu a sladkém koření. Jemná kávička, která by se dala píti celý celičký den.

Zpracování: promyté.

Zelená zrna jsou středně pražená v pražské pražírně Dos Mundos. Kávu objednáváme každé 2-3 týdny, čerstvost je pro nás zásadní.

Pokud nevládnete domácím mlýnkem, můžete si u nás nechat zrno i namlít.

Způsob přípravy

Pokud se nepočítáte k chroupačům kávových zrn, doporučujeme kávu namlít a připravovat, jak jste zvyklí. Tato etiopská káva je použitím celkem univerzální, však hodí se především na filtr. Jako naprosto zero-waste přípravu kávy doporučujeme french press. Do V60, drippů, překapávačů a jiných filtrovacích systémů kávy můžeme doporučit místo jednorázových filtrů látkové pratelné. Pokud hledáte kávu na přípravu espressa a v moka konvičce, sáhněte po Hondurasu Clave de Sol.

Kávu si vychutnávejte pomalu při knize, při posezení s přáteli nebo klidně v pracovním zápřahu. S sebou do práce či na dětské hřiště ji noste v praktickém termohrnku.

Po přípravě kávy zbyde lógr. Šup s ním na kompost, žížalky Vám poděkují. Nebo dopřejte péči své pokožce a vyrobte si sámo dómo nějaký ten kávový scrub či peeling. Pokud nemáte přístup ke kompostu ni se nechcete zvelebovat, aspoň ho hoďte do biopopelnice. Do výlevky ani do koše lógr nepatří.

Jak skladovat

V suchu a temnu, bez přístupu vzduchu. Doporučujeme těsnící tmavé nádoby. A vězte, že v lednici kávě není dobře.

Další informace

Káva je pojmenována po hoře Dulli v oblasti Nekemte Wallaga. Kávovníky zde rostou pod ochranou korun ostatních stromů, které dorůstají i výšky 40ti metrů. Veškerá práce a sběr zde probíhá ručně, kvůli členitosti terénu není oblast přístupná strojům. Pro vzájemnou výpomoc při pěstování kávy v okolí hory Dulli je založené družstvo sdružující až 360 farmářů.

Pomalé zrání ve stínu stromů (tzv. shade-grown coffee) dává kávovým třešním specifickou chuť. Zároveň jsou však stromy důležité i pro zachování místního ekosystému - jsou domovem pro drobné savce i velké množství stěhovavých ptáků, zabraňují erozi a brání ztrátám minerálních látek z půdy. Díky zastínění nejsou kávovníky tolik náročné na vodu, a proto nehrozí zničení sklizně při akutním suchu.

Ve výzkumu citovaném v National Geographic (pro angličtinou vládnoucí zde) zveřejnili, že etiopské tradiční pěstování lesní kávy podporuje biodiverzitu místního ptactva lépe než na jakékoliv jiné farmě na světě.

Více o pěstování lesní kávy a rozdílech mezi konvenčním monokulturním slunným pěstováním můžete dočíst například v článku v Material Times zde.

Jak nakupovat

Pytlíčky, sáčky, skleničky, krabičky dle libosti a Vašeho domácího arzenálu. Můžete znovu využít sáčky a dózy od dopotřebované kávy či praktické krabičky od kávovin. Pytlíky mají výhodu, že jsou lehké. Pokud nakupujete do sáčku nebo sklenice, určitě doma kávu přesypte do zatemněné nádoby (mrkněte, jak se má káva skladovat).
Nezapomeňte si vzít vlastní obal, jeho váhu umíme při vážení vynulovat, platíte jen za čistou váhu zboží. Pro případ nouze máme k dispozici na bezplatné zapůjčení vymyté sklenice ze skleničkové banky – darované od zákazníků.

Zboží dostáváme ve znovupoužitých nádobách a kyblících od různých potravin. Dále je vymýváme a využíváme jako obalové materiály, poskytujeme našim zákazníkům v rámci "obalové banky" nebo je můžeme vracet dodavateli.

Složení

zrnková káva - 100% arabika

Dodavatel/výrobce: BirdSong Coffee - Linda Siedemová, Praha

Země původu: Etiopie

Vyrobeno v: (praženo v) ČR

SKU: 340295 Kategorie: Tags: , , ,